artykuł nr 1

UCHWAŁA Nr 95/XII/2007 Rady Gminy w Miedźnie z dnia 28 września 2007 r.

Uchwała Nr 95/XII/2007
Rady Gminy Miedźno

z dnia 28 września 2007 r.

w sprawie: zmiany wysokości opłat za korzystanie ze środowiska

Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. Nr 142 poz. 1591 – tekst jednolity z 2001r. z późn. zm.)

Rada Gminy uchwala, co następuje:

§ 1.
  1. Przyjąć stanowisko w sprawie zmiany wysokości opłat za korzystanie
    ze środowiska
  2. Stanowisko, o którym mowa w ust. 1 stanowi załącznik nr 1 do uchwały.
§ 2.

Wykonanie uchwały powierza się Przewodniczącemu Rady Gminy poprzez jej przekazanie do Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej I Ministra Środowiska oraz przedstawicielom środków masowego przekazu.

§ 3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.


Przewodniczący Rady Gminy

Zdzisław Bęben





Załącznik nr 1 do
Uchwały Nr 95/XII/2007
Rady Gminy Miedźno

z dnia 28 września 2007 roku

 

STANOWISKO RADY GMINY MIEDŹNO W SPRAWIE ZMIANY WYSOKOŚCI OPŁAT ZA KORZYSTANIE ZE ŚRODOWISKA

 
 

Radni Rady Gminy Miedźno z wielkim niepokojem i niezadowoleniem przyjęli zmianę wysokości opłat za korzystanie ze środowiska wprowadzone Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 2007 roku (Dz. U. z 2007 roku nr 106 poz. 723). Wprowadzana nim podwyżka sięgnęła prawie 500% (z 15,71 zł do 75,00 zł za tonę). Radni wyrażają głęboki sprzeciw wobec tak drastycznemu wzrostowi ceny składowanych odpadów.

 

Ochrona środowiska jest i w dalszym ciągu powinna być priorytetem w działaniach władz państwowych. Państwo, rozumiane jako dobro wspólne, musi zabezpieczać możliwość swobodnego, wolnego i prawidłowego rozwoju obywateli także poprzez zapewnianie im możliwości życia w czystym, nie zanieczyszczonym, zdrowym otoczeniu. Rzeczpospolita Polska stara się sprostać temu zadaniu. Dzięki ograniczaniu emisji dwutlenku węgla przez przemysł, oraz udane zalesianie należymy do najczystszych regionów Europy i Świata. Ochrona środowiska nie może być jednak rozumiana, w sferze działań Państwa, tylko jako sposób na uzyskiwanie dodatkowych dochodów. Co gorsza uzyskiwanych dzięki zastosowaniu działań represyjnych na obywatelach, a tym bardziej ich kosztem.
W żadnym wypadku nie może być sprowadzona do poziomu kar finansowych.

 

Wprowadzana z dniem 1 stycznia 2008 roku podwyżka nosi wszelkie znamiona działania represyjnego i nieprzemyślanego. Drastyczna podwyżka jest w rzeczywistości ukrytym wzrostem obciążeń podatkowych. Co prawda, dotyczy ona przedsiębiorców zajmujących się zbiórką i segregacją odpadów, ale sfinansowana zostanie z kieszeni zwykłego obywatela. W ponoszonej przez niego opłacie za wywóz śmieci znaczącym składnikiem jest wysokość opłaty marszałkowskiej. W tym sensie prowadzana podwyżka może być rozumiana jako kara za rzetelną i uczciwą zbiórkę odpadów. Radni żywią obawę,
że w sytuacji, gdy wywóz śmieci stanie się kolejnym, znaczącym obciążeniem budżetu rodziny, na nowo palącym problemem staną się tzw. „dzikie wysypiska”, a wiele
z niebezpiecznych odpadów znajdzie swe ujście „przez komin”.

 

Biorąc pod uwagę wszystkie te argumenty, Rada Gminy Miedźno zwraca się do Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministra Środowiska Rzeczypospolitej Polskiej, o podjęcie działań mających na celu obniżenie wysokości opłat. Wnosi także
o zwiększenie działań promujących zasadność selektywnej zbiórki odpadów. Rada Zwraca się także do przedstawicieli środków masowego przekazu, dziennikarzy o nagłośnienie represyjnego charakteru wprowadzanej z dniem 1 stycznia 2008 roku podwyżki.